Terapia wisceralna – przyszłościowy kurs

techniki wisceralne

Osteopatia wisceralna ma na celu przywrócenie prawidłowego napięcia, elastyczności i ruchomości narządów wewnętrznych. System wisceralny jest dziś częścią terapii osteopatycznej. Uwzględnia ona logiczność pracy narządów i skupia się na powiązaniach między nimi. Techniki wisceralne w sposób uzasadniony klinicznie ujmują ciało człowieka jako jedność, wszystkie dysfunkcje, jak i zdrowe aspekty.

Czego można nauczyć się na kursie?

Kursy dla rehabilitantów w temacie technik wisceralnych są przeznaczone dla lekarzy, fizjoterapeutów oraz osteopatów. Celem szkoleń jest dokładniejsze poznanie anatomii i fizjologii układu trzewnego, nauczenie się palpacji narządów oraz przeprowadzenia terapii w obrębie układu trzewnego.

Wykonanie kursu z zakresu technik wisceralnych daje szerokie możliwości leczenia pacjentów z zaburzeniami takimi jak:

– bóle głowy i kręgosłupa,
– zespół jelita drażliwego,
– niektóre bóle stawów obwodowych,
– urazy po wypadkach komunikacyjnych,
– zaparcia,
– nietrzymanie moczu i stolca,
– obrzęki.

Główne założenia terapii

W terapii wisceralnej bardzo ważna jest znajomość anatomii i topografii narządów wewnętrznych oraz zasad fizjologii i patofizjologii. Najważniejsza jest też znajomość oddziaływania tych mechanizmów względem siebie. Układ szkieletowy porusza się dzięki mięśniom, a te działają dzięki prawidłowo funkcjonującego układu nerwowego. Prawidłowe rozpoznanie dysfunkcji organizmu to pierwszy krok do sukcesu i dobrze rokującej terapii.

Related articles