Postępowanie w przypadku złamania kości udowej

złamanie kości udowej

Złamanie kości udowej jest niesamowicie poważnym urazem, który może rzutować na całe dalsze życie. Przede wszystkim z takim złamaniem trzeba niezwłocznie jechać do odpowiedniego lekarza. Tylko dobry szpital i profesjonalna opieka medyczna są w stanie przywrócić nogę do pełnej sprawności. Przede wszystkim kość udowa musi być odpowiednio usztywniona, aby zapobiec jej przesuwaniu się i krzywemu zrastaniu się.

Kiedy dochodzi do złamania kości udowej i kto jest szczególnie narażony?

Złamania kości udowej najczęściej występują u osób starszych oraz u sportowców, którzy regularnie trenują i narażają się na wszelkiego rodzaju urazy. Oczywiście do złamania może dojść także podczas poważnego wypadku, na przykład komunikacyjnego.

Jak wygląda postępowanie w przypadku złamania kości udowej?

Przede wszystkim nie wolno zwlekać. Należy udać się do szpitala, jak najszybciej to możliwe, aby od razu zapewnić choremu profesjonalną pomoc i opiekę. Konieczna jest także odpowiednia fizjoterapia. Tylko odpowiednio dobrana rehabilitacja oraz zabiegi pomocnicze, takie jak krioterapia, czy zabiegi laserowe, są w stanie przywrócić nogę do pełni sprawności.
Niestety przystąpienie do ćwiczeń jest możliwe dopiero wtedy, gdy kość już całkowicie się zrośnie. Inaczej rehabilitacja oznaczałaby tylko ból i możliwość dodatkowego przemieszczania się uszkodzonej kości.
Okres, podczas którego noga jest w gipsie, trwać może kilka tygodni.

Related articles