Staw skokowy umożliwia człowiekowi chodzenie, to właśnie on odpowiedzialny jest za to, że stopa może się zginać. Urazy tego miejsca zdarzają się bardzo często i mogą mieć różnorodne przyczyny. Wówczas niezbędne staje się odpowiednie zabezpieczenie i rehabilitacja, które umożliwią powrót do sprawności.
Najczęstsze powody uszkodzenia stawu skokowego
Można wyróżnić dwa główne powody, z których cierpi staw skokowy – jeden z nich to nagłe urazy powstałe w wyniku niefortunnego skoku czy biegania. Druga grupa, to uszkodzenia wynikające z często powtarzających się mikro urazów, które ostatecznie prowadzą do poważniejszej kontuzji. W tym przypadku można wymienić częste chodzenie w butach na wysokim obcasie lub przeciążenie treningowe.
Fizjoterapia przy skręceniu stawu skokowego
Przy urazie takim jak skręcenie stawu skokowego fizjoterapia daje doskonałe rezultaty. Ćwiczenia zalecane w procesie rehabilitacyjnym skręconego stawu nastawione są przede wszystkim na zwiększenie ruchomości stawu oraz poprawę stabilności. Należy je przeprowadzać po konsultacji z fizjoterapeutą. Zbyt wczesne wprowadzenie ćwiczeń w procesie leczenia może bowiem skutkować jedynie pogłębieniem kontuzji i wydłużeniem czasu powrotu do zdrowia.